chemia jądrowa

Chemia jądrowa - jest działem nauk chemicznych, który zajmuje się badaniem własności oraz przemian chemicznych i jądrowych nuklidów. Obejmuje takie pierwiastki promieniotwórcze jak aktynowce, rad i radon, urządzenia, które są przeznaczone do przeprowadzania procesów jądrowych np. reaktory jądrowe, zagospodarowanie odpadów radioaktywnych. Do chemii jądrowej należy również badanie skutków chemicznych wynikających z pochłaniania promieniowania przez żywe zwierzęta, rośliny i inne materiały.

Poniżej znajduje się lista artykułów powiązanych z działem: Chemia jądrowa

NCBJ: jeszcze bardziej wydajna produkcja jodu w reaktorze MARIA

Narodowe Centrum Badań Jądrowych od wielu lat jest wiodącym producentem promieniotwórczego jodu, stosowanego w terapii i diagnostyce medycznej. Najnowszy sposób napromieniania pozwoli na zwiększenie aktywności uzyskanego materiału, ograniczy ilość ciepła wydzielanego podczas produkcji i zmniejszy ilość odpadów promieniotwórczych.

Pierwsze w Polsce produkcje Galu-68 z wykorzystaniem cyklotronu medycznego.

Radiofarmaceutyki znakowane galem-68 są coraz częściej stosowane w diagnostyce z użyciem metody PET/CT. Tendencja ta wynika z łatwości do tworzenia wiązań koordynacyjnych, dobrych właściwości biologicznych oraz właściwości fizycznych emitowanego promieniowania i czasu półrozpadu galu-68. Wykorzystywane obecnie jako źródło galu-68 generatory 68Ge/68Ga są mało dostępne, bardzo drogie oraz mało wydajne.

Otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej

Nowoczesne Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej otwarto we wtorek na terenie Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie. Podczas uroczystości 17 pracownikom Instytutu wręczono odznaczenia państwowe.

Jak zaznaczyła obecna na uroczystości minister Hanna Trojanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej, badania prowadzone w Centrum mają służyć potrzebom zarówno energetyki jądrowej, jak i medycyny nuklearnej.

Eksperci: atomowe piece ogrzeją fabryki chemiczne

Już w 2025 roku w polskim zakładzie chemicznym może zacząć działać pierwszy reaktor jądrowy, który będzie alternatywą dla gazu - mówią PAP ekspert w dziedzinie energetyki jądrowej dr hab. Ludwik Pieńkowski i Marek Tarka z firmy inżynieryjnej Prochem. Już teraz w Chinach i w Japonii działają prototypowe reaktory jądrowe, zaprojektowane do wykorzystania zamiast tradycyjnych kotłowni w fabrykach. Europa chce dołączyć do czołówki.

Subskrybuj chemia jądrowa

Partnerzy Portalu