Doktorant UW odkrywcą związku zachowującego się jak gąbka

Doktorant UW odkrywcą związku zachowującego się jak gąbka
(fot. naukawpolsce.pap.pl)

Wyjątkowy związek chemiczny, który zachowuje się jak gąbka odkrył pochodzący z Wielkiej Brytanii doktorant Uniwersytetu Warszawskiego Andrew Churchard. Zamiast wody związek ten pochłania i uwalnia parę wodną – informuje uczelnia.

Andrew Churchard, który dokonał odkrycia i zsyntetyzował nowy związek na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi badania w ramach projektu „Hydrogen”. Swojego odkrycia dokonał dość przypadkowo, podczas badań nad związkami niklu.

Uczony zauważył, że jeden z badanych przez niego związków chemicznych - kompleks fluoroboranu niklu (II) z makrocyklicznym ligandem siarkowym - wykazuje zdolność do pochłaniania i uwalniania pary wodnej, przy zachowaniu krystaliczności.

„Jest jak gąbka, która pochłania i uwalnia nie wodę, lecz parę wodną. Odwracalne pochłanianie pary wodnej przez związki chemiczne jest obserwowane bardzo często, ale bardzo rzadko wiąże się z zachowaniem krystaliczności” – podaje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

Jak czytamy w komunikacie, absorpcja pary wodnej prowadzi najczęściej do tak znaczących zmian w strukturze krystalicznej związku, że z reguły wywołuje dezintegrację kryształów lub ich stopniowe rozpuszczanie się w kondensującej cieczy. „Niezwykłe jest to, że ten związek całkowicie rozkłada się w zetknięciu ze +zwykłą+ tzn. ciekłą wodą” – podkreśla kierownik laboratorium dr hab. Wojciech Grochala.

Do tej pory nauce znane były dwa typy układów: układy nanoporowate oraz polimery koordynacyjne, które miały zdolność pochłaniania pary wodnej przy zachowaniu struktury krystalicznej. Odkryty przez badaczy z Warszawy nowy związek niklu otwiera trzecią kategorię związków: rodzinę kryształów molekularnych.

By modelować własności atomu niklu, badacze użyli cząsteczki przypominającej pętlę o skomplikowanym wzorze: 12aneS4. „W trakcie pochłaniania pary wodnej +pętlowata+ 12aneS4 wygina się jak parasol, by zrobić miejsce dla dwóch cząsteczek wody, które przyczepiają się do atomu niklu. Gdy przy delikatnym podgrzaniu woda jest emitowana ze związku, pętla 12aneS4 bez trudu wraca do poprzedniej pozycji” – czytamy w komunikacie UW.

„Wyginanie cząsteczki można powtarzać do znudzenia: najpierw wystawiając związek niklu na działanie powietrza atmosferycznego zawierającego ślady wilgoci, a potem albo delikatnie podgrzewając molekularną gąbkę, albo wystawiając ją na działanie niskiego ciśnienia, tj. próżni. Czyli efekt jest całkowicie odwracalny” – mówi Andrew Churchard.

Jak tłumaczy dr Grochala, piękno tego związku tkwi w szerokiej gamie cech fizykochemicznych, które bardzo silnie zmieniają się w czasie absorpcji pary wodnej. „Już gołym okiem widać zmianę koloru, ale to samo dzieje się z właściwościami magnetycznymi, termicznymi” – zauważa kierownik laboratorium.

Wyniki badań zostały opublikowane w „Dalton Transactions”. Badacze z zaciekawieniem obserwują teraz kolejne syntezowane w ich laboratorium związki niklu.

Szczegółowe informacje na temat badań są dostępne na stronie: http://www.uw.edu.pl/aktualnosci/zwchem.html

Żródło:
www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu