Kolejna Noc Naukowców za nami

(fot. Mateusz M.)

Już kolejny raz odbyła się w Polsce Noc Naukowców, w ramach Europejskiej Nocy naukowców. Jest to wydarzenie w czasie którego, uczelnie wyższe, instytuty naukowe otwierają swoje drzwi na szerszą publiczność.

Podczas pokazów, symulacji, wykładów, konferencji naukowcy prezentują czym jest nauka, czym się na co dzień zajmują. W ciekawy i efektowny sposób pokazują, że nauka może być fascynująca.

Taka Noc organizowana jest od 2005 roku w ostatni piątek września z w krajach Unii Europejskiej. Inicjatorem tego wydarzenia była Komisji Europejskiej. W tym roku Noc Naukowców odbyła się 23 września jednocześnie w ponad 800 miejscach w 320 europejskich miastach w 32 krajach.

W Polsce Noc Naukowców miała miejsce w kilku miastach, w Gliwicach, Krakowie, Nowym Sączu, Olsztynie, Poznaniu i Tarnowie. Wiele uczelni przygotowało mnóstwo atrakcji naukowych, pokazów, prezentacji, wykładów dla zwiedzających, głównie młodzieży, ale nie tylko, także dzieci i dorosłych.

Między innymi Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej przygotował interesujące pokazy doświadczeń chemicznych, wykłady, warsztaty chemiczne, zwiedzanie laboratoriów. Chemicy z Koła Naukowego PK zaprezentowali serię interesujących doświadczeń chemicznych pt. „W krainie niskich temperatur, czyli w dól skali Celsjusza”, które młodzież obecna na sali z zapartym tchem obserwowała. Przedstawili doświadczenia z suchym lodem (stały CO2), z ciekłym azotem, gaszenie płonącego magnezu suchym lodem, spalanie wełny stalowej w tlenie i wiele innych ciekawych doświadczeń. Atrakcją na zakończenie pokazu była możliwość spróbowania lodów przygotowanych z użyciem ciekłego azotu.

Na sali wykładowej odbywały się wykłady o tematyce takiej jak: „B12 - bombowiec, czy bombowy związek”, „Synteza i zastosowanie nowych mezoporowatych materiałów” i „Kosmeceutyki - nowe oblicze piękna”.

Poszczególne instytuty w pracowniach laboratoryjnych prezentowały doświadczenia z zakresu swoich prac badawczych.

Poniżej, zamieszczone fotografie przedstawiają niewielki zresztą wycinek tego co działo się w piątkową Noc Naukowców na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej

Herbatka z dymkiem - "posłodzona" stałym CO2

 

"Gaszenie" płonącego magnezu suchym lodem.

 

Jeśli nie mamy pod ręką młotka, to banan moczony w ciekłym azocie nadaje się znakomicie.

 

Schłodzony ciekłym azotem gumowy wąż jest bardzo kruchy.

 

Alkohol etylowy poddany działaniu cieklego azotu przybiera konsystencję miodu.

 

Spalanie żelaza w ciekłym tlenie.

 

Chemiczny ogród w wykonaniu Chemików Nieorganików.

 

Więcej zdjęć znajdziesz na stronie www.facebook.com/SwiatChemii

Brak głosów

Dodaj komentarz

Plain text

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.

Partnerzy Portalu

laboratoria.net

Rekomendowane Firmy

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Fiszkoteka