Specjalny numer "Alma Mater" w całości poświęcony chemii

(fot. wikipedia.org)

Ukazał się Alma Mater 136 - specjalny numer akademickiego miesięcznika Uniwersytetu Jagiellońskiego, poświęconego w całości chemii. Powodów - jak pisze w artykule wstępnym redakcja - jest wiele. Poza najbardziej znanymi, jak 100. rocznica przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, czy ustanowienie roku 2011 Międzynarodowym Rokiem Chemii także i ten, że w tym właśnie roku społeczność akademicka UJ świętuje 120-lecie chemii organicznej na swej uczelni, 100-lecie powstania Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii (pierwszego Zakładu Chemii Fizycznej w Polsce) oraz 30. rocznicę powstania Wydziału Chemii na UJ.

W 110-stronicowym numerze znalazł się m.in. wywiad z prof. Adamem Bielańskim ("Chemia to dla mnie dobry wybór"), współtwórcą krakowskiej szkoły katalizy na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz artykuły o Marii Skłodowskiej-Curie ("Maria Skłodowska-Curie - kobieta niezwykła") i innych sławnych na świecie kobietach specjalizujących się w chemii.

W numerze można też znaleźć informacje na temat pracy wydziału (budowa nowego budynku, kształcenie studentów i doktorantów, koła naukowe chemików, rozmowy z młodymi naukowcami i studentami chemii, ranking wydziałów chemii w Europie), doniesienia na temat konserwacji zbiorów bibliotecznych i obrazów.

Kilkadziesiąt stron numeru zajmuje też szkic z historii chemii na UJ.

Specjalne, poświęcone chemii wydanie ukazującej się od 1996 roku Alma Mater jest siódmą tego rodzaju edycją z kolei. Do tej pory ukazały się już numery dedykowane w całości uniwersyteckiej fizyce, geografii, archeologii, antropologii, fizyce jądrowej i hungarystyce.

Numery archiwalne można znaleźć na stronie: www.almamater.uj.edu.pl

Żródło:

PAP - Nauka w Polsce, Waldemar Pławski www.naukawpolsce.pap.pl

Brak głosów

Dodaj komentarz

Plain text

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.

Partnerzy Portalu

laboratoria.net

Rekomendowane Firmy

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Fiszkoteka