Woda towarem deficytowym

Woda towarem deficytowym
(fot. shutterstock)
Artykuł sponsorowany

Rozwój branży chemicznej jest konieczny dla zastąpienia zasobów naturalnych sztucznymi odpowiednikami, które byłyby przyjazne dla człowieka i środowiska. Chemia w perspektywie czasu ma umożliwić między innymi zastępowanie braków wody pitnej odsalaną wodą z mórz i oceanów. Jak to możliwe i na czym polega proces odsalania?

Braki wody na świecie

Na świecie żyje ponad 7 mld ludzi, z czego ponad miliard nie ma dostępu do wody zdatnej do picia, a aż 2,6 miliarda żyje w złych warunkach sanitarnych. Woda pitna staje się towarem deficytowym nawet w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie dotychczas nie było takiego problemu. Na takich niedoborach cierpią jednak przede wszystkim mieszkańcy Afryki i Azji. Przerażające są statystyki wskazujące na to, że rok rocznie ponad milion dzieci umiera na biegunkę i inne choroby z uwagi na spożycie skażonej wody lub braku dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Czysta woda jest na wagę złota w centralnej Afryce, gdzie często kobiety i dzieci przemierzają wiele kilometrów, aby uzyskać jej choć trochę. Często jest ona jednak nienajlepszej jakości, ale nie ma dla niej alternatywy.

Na domiar złego cały czas wzrasta lawinowo zapotrzebowanie na wodę, ponieważ ludzi na świecie jest coraz więcej. Eksperci szacują, że w 2050 roku liczba ludności globu ziemskiego przekroczy swobodnie 9 mld. Zasoby bezpiecznej wody do picia kurczą się w bardzo szybkim tempie. Codzienne wybory dokonywane przez każdego z nas mają realny wpływ na wykorzystanie jej zasobów, choć niewielu zdaje sobie z tego faktu sprawę.

Jak uzupełnić niedobory wody na świecie?

Woda pitna nie może być naturalnie uzupełniona. Nie przybywa jej, a globalne ocieplenie powodujące powodzie i susze sprawia, że wkrótce kolejne społeczności zostaną pozbawione do niej dostępu. Jednym ratunkiem dla ludzkości jest odsalanie wody pochodzącej z mórz i oceanów. Aż ¾ powierzchni Ziemi pokrywa woda, choć jest to woda słona. Zaledwie 2,5-3 proc. zasobów wody to woda słodka, której 70 proc. uwięzione jest w lodowcach.

Niedobór wody pitnej można rozwiązać dzięki odsalaniu wody morskiej. Wiele krajów inwestuje w technologie, które pozwalają na przeprowadzenie tego procesu w sposób jak najbardziej efektywny. Od wielu lat znane są metody odsalania wody pochodzącej z mórz i oceanów, między innymi odparowywanie czy odwrócona osmoza, ale koszty takich rozwiązań są wysokie. Firma BASF opracowała środek chemiczny dyspergujący do kontroli osadzania się kamienia kotłowego. Jest to preparat, którego zadaniem jest zapobieganie odkładaniu się osadów, dzięki czemu urządzenia do odsalania wody mogą pracować dłużej, bardziej wydajnie i maksymalnie będzie można je wykorzystywać do produkcji wody pitej dla ludności. Rozwój procesów odsalania wody morskiej i wyprodukowania z niej wody pitnej najprawdopodobniej jest jedynym sposobem na to, aby każdy z nas (i kolejne pokolenia) miał dostęp do czystej wody i mógł z niej bez problemu korzystać.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu