Dlaczego wybór Ph metru jest ważny w procesie badawczym

Dlaczego wybór Ph metru jest ważny w procesie badawczym
(fot. danlab.pl)
Artykuł sponsorowany

Od wyboru odpowiedniego Ph metru w dużym stopniu zależy ustalenie dokładności poziomu pH danej substancji, a w efekcie - wyniki całego procesu badawczego oraz wzmocnienie prestiżu instytucji wykonującej badanie. Z uwagi na różnorodność pomiarów przeprowadzanych w różnych branżach, urządzenia powinny personalizowane i dopasowywane do konkretnych potrzeb Klienta oraz parametrów, jakie chce otrzymać. Kluczowym krokiem jest dobór elektrody. Dlatego przed decyzją o zakupie Ph metru warto dowiedzieć się, na jakie czynniki koniecznie trzeba zwrócić uwagę. O roli ph metrów w jakości badań opowiadają eksperci z firmy Danlab.

Czym jest Ph metr?

Ph metr służy do pomiaru pH w analizowanych substancjach chemicznych. Pomiar pH ustala się w oparciu o pomiaru siły elektromotorycznej (SEM) w ogniwie utworzonym z elektrody wskaźnikowej (zanurzonej w roztworze badanym) oraz elektrody porównawczej (zanurzonej w roztworze wzorcowym o znanym pH). Ogniwa te są zwykle połączone z elektronicznym woltomierzem o dużej czułości, który automatycznie przelicza zmierzoną SEM ogniwa na skalę pH. Spośród wiele różnych rozwiązań najbardziej popularne są jednak pH-metry ze zintegrowanymi elektrodami, tj. pomiarową i wzorcową.

Ph metry określają odczyn badanych substancji, więc są niezbędne w laboratoriach badawczych, diagnostycznych, medycznych i analitycznych, a także w szkołach i na uczelniach wyższych, przemyśle rolniczym, produkcji żywności i przemyśle farmaceutycznym. To dzięki ph metrom rolnicy ustalają odczyn gleby, by zastosować odpowiedni nawóz, a laboratoria diagnostyczne sprawdzają, czy w danym organizmie występuje zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej. Uzyskiwane wyniki muszą być niezwykle precyzyjne, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia.

Jakich błędów unikać przy wyborze Ph metru

Na rynku dostępna jest szeroka gama mierników o różnych parametrach, różnej jakości i cenie, co utrudnia decyzję o wyborze konkretnego urządzenia. Klient zwykle sugeruje się niską ceną, nie zdając sobie sprawy, jak niekorzystnie na wyniki przeprowadzanych badań urządzenie możne wpływać wątpliwej jakości. Częstym błędem jest również dobór uniwersalnej bądź niewłaściwej elektrody.

Brak wiedzy na temat jakości i parametrów mierników skutkuje zwykle awaryjnością urządzenia, a co za tym idzie - dodatkowymi kosztami inwestycyjnymi, jakie Klient musi ponieść w związku z naprawą lub zakupem urządzenia. Ponadto zły Ph metr nie daje wiarygodnych wyników i podważa prestiż laboratorium lub innej instytucji wykonującej badanie.

Ph metr powinien być tak wybrany, aby spełniać jak najwięcej oczekiwań Klienta. Innego urządzenia będą wymagać instytucje pracujące na profesjonalnym sprzęcie stacjonarnym, inny ph metr sprawdzi się w szybkich pomiarach wymagających mobilności. Ważne jest też miejsce i rodzaj przeprowadzanych badań.

Rodzaje parametrów a ich zastosowanie

Do określania stężenia jonów wodorowych w glebie (jednostki pH) i do oznaczania kwasowości płynów (np. pasz) służy elektroniczny tester kwasowości, którego pracą steruje mikrokomputer. W pracy w terenie ważna jest mobilność i wygoda użytkowania, dlatego ważne jest, aby urządzenie posiadało obudowę pozwalającą na trzymanie i obsługiwanie miernika jedną ręką. Jednocześnie taki tester powinien nadawać się do wykonywana pomiarów w laboratorium, ważne jest też, aby współpracował ze wszystkimi typami elektrod pH-metrycznych o odpowiednim złączu.

W testowaniu aplikacji wodnych, akwarystyki oraz w laboratoriach wykorzystuje się testery wodoodporne - wygodne, niewielkie i lekkie urządzenia z wymiennymi elektrodami pomiarowymi. Ważne jest, aby testery posiadały dwuliniowy, czytelny wyświetlacz LCD i modułową konstrukcję, która pozwoli na łatwą wymianę baterii oraz elektrody.

Innym rodzajem ph metrów są urządzenia przenośne wieloparametrowe, które umożliwiają pomiar pH, temperatury, przewodnictwa oraz zasolenia. Mają one zastosowanie zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i terenowych. W przypadku tych mierników przenośnych ważna jest wysoka jakość, ale także poręczne opakowanie - walizka, która pozwoli na wygodne przemieszczanie się z urządzeniem.

Do pomiarów konduktancji lub zasolenia, głównie w glebie, stosuje się przenośne mierniki. Muszą one być lekkie i wygodne, a w zestawie posiadać odpowiedni czujnik oraz saszetkę roztworu kalibracyjnego.

W pomiarach pH z rozdzielczością 0,1 i 0,01 pH wykonywanych w laboratoriach, szkołach i w terenie sprawdzą się niedrogie, solidne i szybkie mierniki przenośne serii MW. Dostępne są one w wersji podstawowej i wersji do dokładnych pomiarów.

Jeszcze innym rodzajem ph metru jest urządzenie modułowe, który łączy w sobie funkcję ph metru i funkcję pomiaru potencjału redoks. Przykładem jest urządzenie S210 SevenCompact™ pH, mV/ORP, które sprawdza się w wielu aplikacjach, obejmujących rutynowe pomiary, postępowanie z danymi oraz archiwizacje danych zgodnie z wymaganiami GLP. W przypadku takich mierników istotna jest technologia inteligentnego zarządzania czujnikiem (ISM®), która zapewnia bezpieczeństwo i wysoką odtwarzalność wyników pomiarów. Uchwyt elektrody powinien zapewnić idealnie pionowy ruch uPlace™, dając możliwość ustawienia elektrody w pozycji pozwalającej na prawidłowe zbadanie próbki. W ten sposób pomiary można uzyskać szybciej i uniknąć ryzyka przewrócenia się naczynia z próbką.

Niezależnie od rodzaju ph metru, powinien on być wysokiej jakości, wygodny i intuicyjny w obsłudze.

Szeroką gamę profesjonalnych urządzeń, akcesoriów oraz elektrod oferuje firma Danlab, która współpracuje z najlepszymi producentami mierników. Produkty te charakteryzują się unikatowością i wysoką jakością wykonania przy jednocześnie atrakcyjnych cenach. Dodatkowym atutem jest bezawaryjność i nowoczesny design.

Dodaj komentarz

Partnerzy Portalu