biografie

Ignacy Mościcki

Average: 5 (47 votes)
Ignacy Mościcki

Biografia Ignacego Mościckiego.

Ignacy Mościcki urodził się 1 grudnia 1867 roku w Mierzanowie. Jest polskim politykiem i chemikiem, naukowcem, wynalazcą, budowniczym polskiego przemysłu chemicznego.

Ignacy Łukasiewicz

Average: 5 (2 votes)
Ignacy Łukasiewicz

Biografia Ignacego Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz rodzi się 8 marca 1822 roku w Zadusznikach w diecezji tarnowskiej. Pochodzi ze skromnej rodziny inteligenckiej. Ojciec jest żołnierzem kościuszkowskim. Atmosfera domu rodzinnego jest serdeczna, patriotyczna i demokratyczna, a sposób życia skromny. Dom prowadzi się oszczędnie, tym bardziej, że dworek ich dwukrotnie się pali. Ignacy ma dwóch braci i dwie siostry. Bieda w rodzinie zmusza go do szybkiego pójścia do pracy.

Dmitrij Mendelejew

Average: 4.9 (10 votes)
Dmitrij Mendelejew

Biografia Dmitrija Mendelejewa

Dmitrij Mendelejew żyje w latach 1834 - 1907. Jet ostatnim z kilkunastu dzieci. Ojciec uczy literatury, matka prowadzi hutę szkła, która płonie w pożarze. Rodzina jest biedna i skromna.

Jöns Jacob Berzelius

Average: 3 (2 votes)
Jöns Jacob Berzelius

Biografia Jöns Jacob Berzelius

Jöns Jacob Berzelius rodzi się w roku 1779 w Vaversunda, umiera w 1848 w sztokholmie. O jego życiu prywatnym i rodzinie źródła nic nie mówią. Możemy za to znaleźć obszerne informacje na temat jego działalności i dokonaniach w dziedzinie chemii.

Karol Olszewski

Average: 4.5 (19 votes)
Karol Olszewski

Biografia Karola Olszewskiego

Karol Olszewski urodził się 29 stycznia 1846 roku w Broniszewie koło Tarnowa. Bardzo wcześnie stracił ojca i wraz z matką przeprowadził się do Nowego Sącza. Tam rozpoczął naukę w szkole podstawowej.

Zygmunt Florenty Wróblewski

Average: 4.4 (14 votes)
Zygmunt Florenty Wróblewski

Biografia Zygmunta Wróblewskiego

Zygmunt Wróblewski urodził się 28 października 1845 roku w Grodnie (dzisiaj miasto na Białorusi).

W 1862 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Kijowie. Kilka miesięcy później w styczniu 1863 roku wybucha powstanie styczniowe. Wróblewski przerywa naukę i przyłącza się do powstańców. Zostaje aresztowany i zesłany na Sybir do Tomska potem do Cywilska. W 1869 roku w wyniku dekretu o amnestii Zygmunt uzyskuje wolność.

Maria Skłodowska Curie

Average: 4.6 (44 votes)
Maria Skłodowska Curie

Biografia Marii Skłodowskiej Curie

Maria Skłodowska Curie urodziła się 17 listopada 1867 roku w domu przy ulicy Freta 16 w Warszawie. Jej rodzice Bronisława i Władysław Skłodowscy pochodzili z drobnej szlachty, nie byli więc zamożni i Maria wychowywała się w trudnych warunkach, zarówno materialnych, jak i społecznych, związanych z sytuacją w zaborze rosyjskim. Była ona najmłodszą z pięciorga dzieci państwa Skłodowskich. Mania jak ją wtedy pieszczotliwie nazywano lub tez, Anciupecio miała trzy siostry: Zosię, Bronię i Helę, oraz brata Józia.

Subskrybuj RSS - biografie

Partnerzy Portalu

laboratoria.net

Rekomendowane Firmy

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Fiszkoteka