Inauguracja działalności Klastra Przetwórstwa Polimerów – Plastosfera

(fot. plastosfera.pl)

Innowacje technologiczne takie jak np.: Selective Laser Melting znajdą się z pewnością w przyszłości w kręgu zainteresowań Klastra Przetwórstwa Polimerów – Plastosfera, którego oficjalna i uroczysta inauguracja odbyła się 14 lipca w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym

Koordynatorem klastra jest Agencja Rozwoju Regionalnego z Częstochowy, a głównym partnerem naukowym jest Instytut Przetwórstwa Polimerów i Zarządzania Produkcją Politechniki Częstochowskiej. W gronie inicjatorów znalazło się również Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, które od samego początku jest aktywnym uczestnikiem prowadzonych działań. Silne wsparcie ze strony biznesowej udzieliło natomiast Asten Group Sp. z o.o. (właściciel marki PLASTIGO) – dostawca technologii dla sektora przetwórstwa polimerów.

W pierwszej połowie roku grupa inicjatywna klastra opracowała koncepcję jego działania uwzględniającą cele i formy aktywności. Do momentu inauguracji przeprowadzono 7 spotkań grupowych i kilkadziesiąt spotkań indywidualnych mających na celu pozyskanie członków – przedsiębiorców i podmiotów naukowo-badawczych. Pomimo, że Klaster Plastosfera nie posiadał do tej pory formy prawnej, był obecny na targach XV Międzynarodowych Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL w Kielcach w maju br. Na spotkaniu inauguracyjnym porozumienie o przystąpieniu do klastra podpisały następujące jednostki:

 1. Politechnika Częstochowska
 2. Firma Plastigo – Asten Group Sp. z o.o. z Częstochowy
 3. Firma Exact-System Sp. z o.o. z Częstochowy
 4. Firma Demar z Mstowa
 5. Firma Granulat S.J. z Częstochowy
 6. Firma Leszko z Częstochowy
 7. Firma „Metal” Wiktor Kubicki z Częstochowy
 8. Firma „Tornado” z Częstochowy 9. Firma Polwir Sp. z o.o.

Obecnie trwają rozmowy związane z przystąpieniem do klastra nowych członków. W ramach spotkania odbyła się również prezentacja pt. Innowacyjne technologie w branży tworzyw sztucznych kluczem do sukcesu – aspekty praktyczne, na którym zaprezentowano m.in. technologię Selective Laser Melting. Innowacje technologiczne tego typu są w centrum planowanych działań klastra. Inauguracja działalności była okazją do indywidualnych, nieformalnych rozmów członków związanych z dalszymi kierunkami działań.

Wszystkie podmioty zainteresowane współpraca z klastrem zapraszamy do kontaktu z animator sieci innowacji CITT Politechniki Śląskiej Sławomirem Olko: tel. 669 001 709 Slawomir.Olko@polsl.pl. Zapraszamy również na oficjalną stronę Plastosfery pod adresem http://www.plastosfera.pl/.

Brak głosów

Dodaj komentarz

Plain text

 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.

Partnerzy Portalu

laboratoria.net

Rekomendowane Firmy

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Fiszkoteka