DNA

Nietypowa cegiełka nici DNA naprawia jego uszkodzenia - odkryli badacze, m.in. z Polski

Gdy podmieni się jeden z głównych elementów DNA na substancję nieco zmienioną, naprawia ona uszkodzenia powodowane promieniowaniem UV. Takie zjawisko odkrył międzynarodowy zespół badaczy, w tym również polscy specjaliści.

Nobel z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA

Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Jak uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski, naukowcy "wyjaśnili na poziomie molekularnym, w jaki sposób komórki naprawiają uszkodzone DNA i chronią informację genetyczną". Przyczynili się też do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy.

Prof. Fijałkowska o Noblu z chemii: ta nagroda ekscytuje badaczy DNA

Tegoroczny Nobel z chemii jest ekscytujący dla badaczy DNA. Nobliści dołożyli ważne cegiełki do badań nad mechanizmami naprawy uszkodzeń w DNA. A takich uszkodzeń jest dziennie w każdej komórce ssaka kilkaset tysięcy - mówi biochemik prof. Iwona Fijałkowska.

Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostali w tym roku: Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar. Nagrodzono ich za badania dotyczące mechanizmów naprawy DNA. Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów w środę w Sztokholmie.

Subskrybuj DNA

Partnerzy Portalu