nagroda nobla

Eksperci: dokonania w dziedzinie edycji genomu nagrodzono Noblem bardzo szybko

Tegoroczne noblistki z dziedziny chemii nagrodzono bardzo szybko, bo zaledwie po niecałych dziesięciu latach od ogłoszenia wyników ich badań. Jednak ich renomę widać już literaturze naukowej - mówili eksperci w czasie spotkania w Centrum Współpracy i Dialogu UW.

Nobel z chemii za badania mechanizmów naprawy DNA

Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za badania mechanizmów naprawy DNA - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski.

Jak uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski, naukowcy "wyjaśnili na poziomie molekularnym, w jaki sposób komórki naprawiają uszkodzone DNA i chronią informację genetyczną". Przyczynili się też do zrozumienia mechanizmów rozwoju nowotworów, które są efektem zaburzeń procesów naprawy.

Prof. Fijałkowska o Noblu z chemii: ta nagroda ekscytuje badaczy DNA

Tegoroczny Nobel z chemii jest ekscytujący dla badaczy DNA. Nobliści dołożyli ważne cegiełki do badań nad mechanizmami naprawy uszkodzeń w DNA. A takich uszkodzeń jest dziennie w każdej komórce ssaka kilkaset tysięcy - mówi biochemik prof. Iwona Fijałkowska.

Laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii zostali w tym roku: Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar. Nagrodzono ich za badania dotyczące mechanizmów naprawy DNA. Komitet Noblowski ogłosił nazwiska laureatów w środę w Sztokholmie.

Odkrywca kwazikryształów - laureatem Nagrody Nobla z chemii

Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymał Izraelczyk Daniel Shechtman za odkrycie kwazikryształów - struktur, których istnienie uznawano wcześniej za niemożliwe. Zdaniem ekspertów swoim dokonaniem „odsłonił on nową twarz natury” i „włożył kij w mrowisko”. Shechtman, 70-letni naukowiec z Izraelskiego Instytutu Technologicznego w Hajfie, otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 1,5 mln dolarów.

Subskrybuj nagroda nobla

Partnerzy Portalu