Ukazała się fotobiografia Marii Skłodowskiej-Curie

(fot. naukawpolsce.pl)

Opublikowano album "Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia", w którym m.in. można zobaczyć zapomniane zdjęcia z życia polskiej noblistki. Promocja książki odbyła się w stolicy 9 grudnia, w przeddzień 100. rocznicy wręczenia badaczce Nagrody Nobla. W albumie można znaleźć ok. 300 zdjęć, kopii dokumentów, a nawet przedruków wierszy oraz rysunków noblistki. Ilustracje te uzupełniane są w publikacji krótkimi tekstami - m.in. fragmentami autobiografii noblistki czy tekstami jej przyjaciół - które stanowią zwięzły komentarz do obrazów.

Ilustracje albumu wybrane zostały spośród 800, pochodzących z różnych źródeł, fotografii i materiałów, gromadzonych w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Dzięki współczesnym możliwościom edytorskim - m.in. dużym powiększeniom - można było w tych zdjęciach odkryć rzeczy, które wcześniej były bardzo trudne do zauważenia.

"Maria Skłodowska-Curie nie lubiła się fotografować. Jakimś zrządzeniem losu mamy wiele bardzo pięknych jej portretów" - stwierdziła podczas piątkowego spotkania Alicja Rupińska z Towarzystwa Marii Skłodowskiej Curie - w Hołdzie.

"Maria Skłodowska-Curie była fotogeniczna w pięknych oczach, myślącym spojrzeniu, w swojej powadze, ale i w uśmiechu. Bo nie jest prawdą, że była tylko smutna" - ocenił w rozmowie z PAP Maciej Sadowski. Dodał, że największe wrażenie zrobiło na nim zdjęcie, które umieścił na okładce albumu. "Tę fotografię zrobiono w 1913 r. w Irlandii, a Skłodowska-Curie wygląda na nim jakby zdjęcie było robione współcześnie" - zaznaczył.

Jak zaznacza Sadowski, w książce nie chciał skupić się na pokazaniu osiągnięć naukowych Skłodowskiej-Curie, ale próbował przybliżyć jej życie i codzienność. Ze zdjęć w albumie można wyczytać m.in. jaka była Skłodowska-Curie, co ją ukształtowało, z kim się przyjaźniła, kogo ceniła i co było dla niej ważne.

Zdaniem Alicji Rupińskiej, album "Maria Skłodowska-Curie. Fotobiografia" jest wspaniałym narzędziem zwłaszcza do edukacji młodzieży, dla której obraz jest bardzo ważnym źródłem wiedzy.

Autorami publikacji wydanej przez Studio EMKA są Maciej Sadowski, który stworzył koncepcję i przygotował opracowanie graficzne książki, a także dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, która dokonała wyboru komentarzy do zdjęć.

Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą bohaterką cyklu fotobiografii przygotowywanych przez Sadowskiego. Teraz trwają prace nad fotobiografią Janusza Korczaka.

Żródło:

PAP - Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

 

Average: 5 (3 votes)

Dodaj komentarz

Plain text

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.

Partnerzy Portalu

laboratoria.net

Rekomendowane Firmy

Notatek.pl - Materiały na studia: notatki, ćwiczenia, wykład

Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski

Fiszkoteka